Нікополь. КДНЗ № 11 «Ластівка» Загально-розвиваючого типу

 

Авторські заняття

 

Конспект інтегрованного заняття з елементами ІКТ

старший дошкільний вік

на тему: ,,СІМ ЧУДЕС УКРАЇНИ”
Підготувала: вихователь Березіцька Л.Е,

      Мета: продовжувати формувати уявлення дітей про заповідники та історично – культурні пам’ятки України. Закріпити знання дітей про Батьківщину, вже відомі природні чудеса України, поглибити знання про багатогранність і цінність природи, розширити пізнавальну активність, спостережливість, доповнити відомості про острів Хортиця та розширити уявлення малят про рослинний і тваринний світ заповідника Асканія Нова.

     Формувати вміння чітко та повно додавати відповідь на запитання дорослого, залучати малят до активної  участі в колективній бесіді, розвивати комунікативні навички, допитливість, бажання отримувати нові знання, вміння висловлювати свою думку, усвідомлювати важливість дбайливого ставлення до природи, бажання та вміння оберігати її. Виховувати естетичні почуття, вміння милуватися природою в різні пори року.

     Словникова робота: увести активне мовлення дітей історико- культурна пам’ятка, острів, храм, лавра, дзвіниця.

     Обладнання: ноутбук, відеоматеріал «7 чудес світу України», мультимедійна презентація острова Хортиця, заповідника Асканія Нова, Києво – Печерської Лаври – історико – культурної пам’ятки , картини та ілюстрації із зображенням природних заповідників семи чудес України.

                                                   

                                                      Хід заняття

Вихователь: - Час почати заняття

                         Незвичайне і цікаве,

                         І гостей до нас завітало багато,

                         Повернемось обличчям до гостей

                         І промовимо лагідно «Добрий день!»

 

                 (Хорове привітання дітей з присутніми гостями)

 

Діти: - Доброго дня –травам росистим,

            Доброго дня – квітам барвистим,

            Доброго дня – сонечку ясному,

            Людям усім і всьому прекрасному!

 

Вихователь: - Діти,з вашого привітання зрозуміло,що ви дуже любите природу свого краю, своєї Батьківщини. А що для кожного з вас означає слово «Батьківщина»?

 

Діти:- 1.Батьківщина- це земля, де жили наші пращури

            2.Батьківщина – це місце, де жив і живе наш народ зі своєю історією і  

             традиціями. 

            3.Батьківщина – це наш рідний край, де ми народились і живемо.

            4.Батьківщина-це наша країна – Україна!!!

 

                                          (Вірші про Україну )

 

Вихователь: - Один відомий російський письменник говорив: «Любов до рідної країни( Батьківщини), не можлива без любові до її рідної природи. Не даремно слова «природа», «народ», «родина» мають між собою спільний корінь – РОД-.

Як і образ Батьківщини, образ природи багатогранний. Людям,які  живуть на півночі миліша за все їхня тундра (розповідь супроводжується слайдами).

Тим, хто живе на півдні – степи і гори, жителям пустелі- дерево саксаул.

Росіянам – їх безмежний березовий гай, а нам, українцям, верба і калина. Згадаємо прислів’я про ці українські символи.

 

1.Без верби і калини немає України.

2.Який кущ-така й калина, яка мати-така й дитина.

3.Зацвіла верба-прийшла весна.

4.Де вода,там і верба.

   * Буває часом сліпну від краси

      Спинюсь, не тямлю, що за диво.

      Оці степи, це небо, ці ліси…

      Усе так гарно,чисто, незрадливо.

      Усе як є – дорога, явори

      Усе моє!Все зветься Україна!

 

Вихователь: - Українська земля!Де є краща?Де миліше, як не на Вкраїні?Кожен народ має свою історію, свої звичаї, мову, свої пам’ятки, культуру та природу.

Сьогодні на занятті я пропоную вам відправитись у віртуальну подорож по нашій Україні.

 

(Знайти Україну на глобусі,порівняти з картою України, згадати назви найбільших міст в Україні)

 

     І почнеться наша подорож із самого головного міста нашої  Батьківщини – це місто Київ.

 

 Київ-серце України,

І найкраще місце в світі,

Хоч пройшов усякі зміни,

Гарний все в зимі, і вліті.

Тут церкви золотобані,

А в низ дзвони міднокуті,

Як задзвонять на світанні в Україні скрізь їх чути.

 

    У місті Києві на високих схилах правого берега Дніпра величається увінчана золотими куполами Києво-Печерська лавра – одна з головних святинь християнського православного світу. Історично – архітектурна пам’ятка «Печерська» - отримала назву від слова – печери.

…Колись давним-давно на березі річки Дніпро були пустинні береги…Що це вдалині?З’явилась постать людини на краю берега, вона молилась до Бога за усіх людей на землі. Щоб люди жили у мирі, злагоді та любові один до одного. З часом до цієї людини приєднались інші люди для молитви і стали вони називатись монахами.

   Та злі вороги не дозволяли їм молитись разом, розганяли їх і забороняли це робити. Тому монахи були змушені вирити собі в землі печери і ходи  і там ховатись  від ворогів.

   Минуло багато років перед тим, як  над цими печерами монахи збудували великі церкви та монастирі і були їх багато і назвали їх Лаврою. А так як все це збудували біля міста Києва на печерах, то і назвали їх Києво-Печерська Лавра.

    Зараз у ній є дуже багато церков, серед них є Успенський собор, а поряд з ним Велика Лаврська дзвіниця. – неймовірної висоти. Дзвіниця її називають тому, що на ній є тільки дзвони. Коли починає лунати молитва, то ми чуємо передзвін цих дзвонів.

Пропоную послухати як дзвонять ці дзвони.

(Звучить передзвін дзвонів)

Ось за цю унікальність споруди і назвали Києво-Печерську Лавру одним із чудес України.

 

                                               Психогімнастика

 

Над веселковим, над небокраєм

Хтось на сопілочці чарівно грає

А чи то грає, чи то здається..

Чи то пісня лине з мого серця.

 

Вихователь: - З міста Києва віртуально помандруємо найбільшою річкою Дніпро. Згадайте, як називаються козацькі човни?

Діти: - Чайки. (Давайте побудуємо таку «чайку» і відправимось у подорож)

Вихователь: - Уявіть, що ми «чайкою» пливемо по Дніпру аж до міста Запоріжжя. Наша чайка наближається до величного мальовничого острова – Хортиця. Цей острів теж визнали одним з чудес України. Чому ж визнали його чудесним? Бо на цьому острові поєднались природні скарби і старі соснові ліси, стрімкі високі скелі і  широкий неосяжний степ з рідкісними рослинами. Вільно почуваються тут на острові і рідкісні тварини і птахи. Дуже мальовничий острів Хортиця і в осінню пору року. А ще цей острів славний тим, що в давні часи для захисту нашого краю від ворогів козаки звели тут грізну, обнесену щільним частоколом,  фортецю. Саме за ці засічені колоди фортеця дістала назву – Запорізька Січ.

-         Що ж за сміливі воїни були ці козаки?

1.Серед запорізьких козаків було багато воїнів, яким були не страшні ані вода, ані шабля, ані куля.

2.Ці воїни могли відмикати замки без ключа, брати голими руками розпечені ядра.

3.Бачити на далеку відстань і подовгу , не дихаючи, пересуватись під водою.

4. Ніколи не полишати в біді своїх побратимів, сміливо воювати в степу і на морі.

 

Вихователь:- Козаки, або їх ще називали Запоріжці, були мужні,сміливі воїни, які захищали Україну від ворогів. З різних країн сюди їдуть люди, подивитись на цей чудесний острів Хортиця. І наші хлопчики, які підростають мужніми та  сміливими будуть достойною зміною запорізьким козакам. Зараз покажуть, як вони це вміють робити.

 

Попід гору доріженька веде,

Доріжкою отаман іде,

Козаченьків за собою веде

 

Отамани, отаманчики наші,

Покажіть, як слухаються вас козачата ваші.

Отаман: - Козачата!Струнко!

                   За отаманом кроком руш!

                   Козачата!На місці стій!

                   Наліво!На право!Кругом!

Дівчата: - Все це добре, та малі ви ще бути козачатами! Не пускають таких на Січ козакувати.

Козачата: - Пускайте нас,пускайте нас

                      На Січ козакувати!

Дівчата: - Не пустимо!Не пустимо!Підрости козаченько, постривай!

Вихователь: - Щоб козаками стати, треба вміти переправи брати.

                                      Гра «Тягни бука»

Козачата:- Гей, дівчата, нумо до нас!

Вихователь: - Будемо гордитись такою зміною козаків. Діти, пограємо у гру «Назви природне чудо України» (презентація «Сім чудес України»).

1.Національний історичний архітектурний заповідник – Кам’янець.

2.Києво-Печерська Лавра.

3.Національний дендрологічний парк «Софіївка».

4.Національний заповідник «Софія Київська»

5.Національний заповідник «Херсонес Таврійський»

6.Державний заповідник «Хортиця».

Вихователь: - Як гарно ви впорались із цим завданням, добре знаєте природні чудеса нашої України. Але ж я не помітила ще одного чуда  - заповідника з унікальною флорою та фауною. Він знаходиться зовсім недалеко від нас. Де знайти нам відповідь, як туди дістатись? (стук у двері, заходить козачок, вручає карту.)

-         Ось вам підказка від отамана!

-Ось і підказка!Дякуємо козачкові!Шукаємо по карті шлях до Асканія Нова.

Стрілочка привела нас у степи України.

Вихователь:-Діти, нам залишилось познайомитись з унікальним заповідником у Херсонських степах – Асканія Нова.

 

   Приготуйтесь,посміхніться і у подорож зберіться,

   У заповідник вирушаєм,там цікаво,ми всі знаєм.

 

1.Степ безкрайній,це краса: птахи, звірі, небеса.

   Пишним цвітом все цвіте, ковила кругом росте.

2.Тут бізони,антилопи і верблюди, й віслюки.

   Лебеді,синички,зебри,свині,ховрахи, бики.

3. Тут усе охороняють,полювать забороняють

    Можна лиш спостерігати,красу природи відчувати.

Вихователь: - Увага!Увага! Ми починаємо.

         (демонстрація фільму М.Томенка про заповідник Асканія  Нова)

Вихователь: - Дуже цікавий фільм – подорож.Вам сподобалось? – Так. Цьому заповіднику вже 100 років. Асканія Нова також визнали одним із чудес України.

 

1.За цих дивовижних птахів: тут можна побачити різних страусів, елегантних журавлів, яскравих папуг, чорних та білих лебедів, гордого степового орла, поважних фазанів, граціозних рожевих та білих фламінго,струнких павлінів.

 

2.В будь-яку пору року степ вражає неповторними фарбами, які постійно змінюються. Особливо,коли срібні хвилі трави ковили виблискують на сонці, яскраво горить червоний тюльпан, зачаровують гіацинти в голубих та фіолетових тонах, ніжно біліють ромашки, а коли зацвітає австрійський льон степ вкривається легкою димкою.

 

   Пропоную відчути той подих степових трав…

 

                                                  Гра-імітація

               (Під музичний супровід діти виконують плавні рухи)

…Ранок. Прокидається сонце. Краплі роси вигравають. Степ прокидається. Трава розправляє свої стеблинки вправо,вліво. Квіточки починають розкривати свої плюстки. Потягуються листочки від нічного сну. Разом з ними прокинувся легкий вітерець, лагідне повітря торкнулось трави ковили. Заколихалась вона на степовому просторі: привітались із своїми подружками і прокинулись всі мешканці степу: комашки, метелики і червоний тюльпан всі вітали новий день.

                                                   Гра «Так-ні»

Вихователь:  - 1.У заповіднику можна рвати квіти, рослини?

                          2.У заповіднику можна ламати гілочки на дереві?

                          3. У заповіднику можна милуватись природою

                          4.У заповіднику охороняються рослини, тварини, птахи.

                          5.У заповіднику можна дражнити тварин.

                          6.Ми будемо берегти і любити природу.

 

-         Час нашої подорожі добігає кінця. І на останок поглянемо на карту України та відзначимо місця нашої подорожі ось такими фішками.

 

1.Це головне місто нашої країни – Київ з історико-архітектурною пам’яткою – Києво-Печерська Лавра.

 

2.Славне місто – Запоріжжя. Місце запорізьких козаків, остов Хортиця на річці Дніпро.

 

3.Унікальний біосферний заповідник у степах Херсонщини – Асканія Нова.

 

Вихователь: - Ось така чудова наша країна Україна. Кожен куточок нашої України  - заповідний,чарівний, прекрасний. Тож будемо берегти, любити історію,пам’ятки та особливо природу. Якщо її зіпсуємо, то ніколи вже не повернути втраченої краси.

Тож хай пісня лунає від краю і до краю про нашу Україну.    (Пісня «Краю мій»)

 

 Конспект мовленнєвого заняття з елементами пошуково-дослідницької діяльності

молодший дошкільний вік

на тему: ,,Малятам про повітря”
Підготувала: вихователь Кормишова Н.С.

 

Мета: Формувати у дітей уявлення про повітря, як природне середовище, за допомогою простих дослідів показати, що повітря є всюди, воно рухоме, невидиме, прозоре, його можно відчути шкірою; розповісти про значення свіжого повітря для життя людей, сприяти розвиткові зв’язного мовлення; продовжувати вчити переказувати оповідання за серією малюнків та запитаннями, активізувати словник словами, які характеризують якості та властивості повітря (невидиме, легке, чисте, прозоре, тепле, холодне). За допомогою дослідів та спостережень підводити до самостійних висловів. Розвивати увагу, допитливість, дрібну моторику руки, свідомість дитини, розширювати етичні уявлення про добро і зло. Виховувати поважне ставлення до думки інших, формувати навички спільних дій.

 

Обладнання: іграшкова повітряна кулька, паперові смужки, серія малюнків до оповідання О.Коха ,,Про повітряну Кульку",  дидактична гра ,,Очищає-забруднює", дидактична гра ,,Склади картинку", таблиця ,,Таємниці повітря", зошит З.Плохій ,,Пізнай природу і себе в ній".

 

ХІД ЗАНЯТТЯ

-   Любі діти, подивіться до нас завітали гості щирі. Привітаймося з ними і подаруємо гарний настрій посмішкою. Давайте пригадаємо віршик про нашу групу:

Ми стаємо всі у коло

Я і ти, ти і я

Не сумуємо ніколи.

Разом ми одна сім’я.

-          Діти, серед наших гостей є особлива гостя. Ось що вона розповідає про себе:

Легка, кругленька і барвиста

Злітаю високо в повітря

Дітвора радіє дуже

Побавсь зі мною, любий друже.

Що це, діти? (кулька)

-   А ось і вона. Діти, а яка кулька? (легка, кругленька, гарна, велика, чарівна, порожня, гумова, різнокольорова)

-   Що робить кулька? (літає, котиться, здувається, лускає, підстрибує, надувається)

-   Поміркуємо, чому кульку називають повітряною (В середині кульки повітря)

-   Як це перевірити? (розв’язати нитку, проколоти кульку, лопнути кульку)

-   Отже сьогодні поговоримо про повітря, відкриємо його таємниці. Знайте діти, повітря є всюди і завжди навколо нас (ось тут, і тут, і там)

-   Як ви вважаєте, навіщо нам повітря? Кому ще для життя потрібно повітря? Отже ми відкрили з вами цілих дві таємниці: повітря є довкола нас. Воно потрібно всьому живому для життя. Але чи бачимо ми повітря? Як ви вважаєте?

-   Давайте це перевіримо. Ось у мене в руках торбинки. Вони однакові чи різні? В них щось є? Давайте подивимось.

-   А тепер заплющіть на хвилинку очі. Відкривайте. Що змінилось? (в одній торбинці з’явились іграшки)

-   Тепер я візьму порожню торбинку і ось що зроблю (розкриваю, струшую, зав’язую відкритий край)

-   Якою тепер стала торбинка? (повною, пустою)

-   Так, торбинка опукла. Поміркуйте, що в торбинці. (повітря). Як про це дізнатись? Чи побачили ви повітря? (ні) то яке повітря для наших очей? (невидиме, прозоре) Так ми відкрили з вами ще одну таємницю.

-   А чи можна повітря відчути шкірою? Хто як вважає? Вдихніть повітря носиком і видихніть ротом на долоньку. Що відчуваєте? Яке повітря тепле чи холодне? Яким може бути повітря?

-   А тепер проведемо ще дослід. Візьміть кожен смужку за кінчик і подмухайте на неї. Що відбувається зі смужкою? (вона рухається, заворушилась). Отже повітря рухоме. Спробуйте помахати долоньками перед обличчям. Що зараз відбувається? Рух повітря і є вітер.

Психогімнастика ,,Я – вітер"

А тепер заплющіть оченята на хвилинку і уявіть себе вітром, скажіть – я-вітер. Відкрийте оченята. Я –вітер, я легенький, теплий, ніжний. Я лагідно торкаюсь пелюстків квітів, ховаюсь в гілках дерев, граюсь їхніми листочками. Вони мені лагідно шепочуть: ,,Ши-ши-ши". Я вдихаю свіже повітря лісів і ланів, стаю сильнішим. Мої крила великі, дужі. Я лечу над морем, своїм подихом підіймаю хвилі, піднімаюсь у височинь і співаю: ,,Я – вітер, я найшвидший, найдущий".

-   Тепер трохи відпочинемо та пригадаємо історію, що трапилась з повітряною кулькою. (читання, переказ оповідання О.Коха ,,Про повітряну кульку" за серією малюнків та за запитаннями)

-   Як Кулька опинилась на вулиці? Кого побачила Кулька на галявині?

-   Хто допоміг Кульці полетіти? Так добрий Вітерець розсмішив Кульку і переміг злість.

-   А тепер ставайте у коло, пограємось. Хто хоче надувати кульку?

Фізхвилинка з елементами дихальної гімнастики

,,Порожні кульки" сидять навпочіпки. Ведучий імітує надування кульки: ,,Ф-ф-ф". Діти повільно підіймаються, пальчикова гімнастика ,,Кулька" на слова:

Моя кулька надувна

Ти кругленька і прудка

То червона, то зелена

Чом тікаєш ти від мене?

Підняти руки через сторони вгору, зі словами ,,Пух", плеснути в долоні. Ведучий: ,,Кулька лопнула". Діти ,,Ши-ши-ши" – присідають.

-   Діти, Вітерець і Кулька потребують нашої допомоги. Кулька разом з дітьми буде грати на килимку. (Дидактичні ігри ,,Очищає-забруднює", ,,Склади картинку", ,,Креативний килимок")

-   А тепер Вітерець запрошує вас за столи.

-   Малята, яке завдання вам сьогодні сподобалось більше? Які цікаві, нові слова ви сьогодні запам’ятали. А зараз ми з вами підемо на прогулянку, подихаємо свіжим повітрям.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тематичне заняття : "Годівничка для синички"

Підготувала: вихователь Мазя О.І.

Мета:

·        Закріплювати знання дітей про птахів, їхню користь для природи.

·        Фор­мувати вміння розрізняти птахів, що зимують, і перелітних.

·        Ознайомлювати дітей з призначенням годівничок, з різними видами корму, який можна до них покласти.

·        Спонукати дітей піклуватися про птахів, спостерігати за їхньою поведінкою в при­роді і порівнювати з народними прикметами.

·        Закріплювати бажання дотримува­тися правил поведінки в природі.

·        Розвивати мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість.

·        Виховувати любов до природи, дружелюбність, допитливість.

 

Матеріал: годівнички, корм для птахів (насіння, крихти хліба, зерно, несо­лоне сало, горобина), накидка для годівнички; наголівники горобців, синичок, сні­гурів; бутафорське дерево; ілюстрації із зображенням птахів; загадки, вірші, народні прикмети.

 

Хід заняття

Діти заходять до групової кімнати, прикрашеної силуетами птахів, сі­дають на стільчики.

Вихователь. Малята, зараз я загадаю вам загадку. Спробуйте її відгадати і тоді дізнаєтеся, про кого піде мова на сьогоднішньо­му занятті.

Ця істота непроста:

Має крила і хвоста.

Весело співає,

Аж до хмар літає. (Птах).

-      Діти, пригадайте, коли ми сьо­годні були на прогулянці, чи співали птахи так голосно та дзвінко, як влітку? (Ні).

-      Чому ви так думаєте? (Бо багато пташок відлетіло у теплі краї).

-      Назвіть птахів, які відлетіли. (Ластівки, журавлі, лебеді, дикі гуси).

-      То як їх усіх можна на­звати одним словом? (Пере­літні).

-      Чому перелітні птахи не лишаються на зиму у нас? (Бо їм немає чого їсти, їм холод­но).

-      А як називаються птахи, які лишаються зимувати? (Птахи, що зимують).

-      Назвіть їх. (Горобці, синички, ворони, голуби).

 

Лунає стук у двері. До кімна­ти заходить Володар Птахів. У руках він тримає годівничку, прикриту накидкою.

 

Володар Птахів. Добрий день! Я — Володар Птахів. Можу покликати їх у будь-яку мить, і всі вони враз зліта­ються до мене. Бо є у мене незвичайна хатка з магічною силою. Взимку мої малень­кі друзі аж ніяк не можутьпрожити без неї (знімає накидку). Ось вона!

Вихователь. Діти, як назива­ється ця чарівна хатка? (Годівничка). Як ви гадаєте, що слід зробити, щоб птахи почали злітатися до неї? (Насипати в неї крихт, зерняток). Поглянь, Володарю Птахів, у нас теж є багато гарних годівничок, їх змайстрували наші діти ра­зом з батьками. (Діти розглядають виставку годівничок). А навіщо діти зробили ці годівнички, вони тобі зараз розкажуть.

Перша дитина. Геть зима все навкруги Вже закутала в сніги. Біліють дерева, дороги, дахи, Без їжі зимою лишились птахи.

Друга дитина.Для горобчика й синички Ми зробили годівнички. Вдячні нам тепер вони, Не бояться вже зими.

Третя дитина.В годівничці "страв" багато, Для пташок —

це справжнє свято. Прилітайте на обід, У їдальню — вільний вхід.

Вихователь. Вже зовсім ско­ро зима вкриє все навколо гли­бокими снігами, а водойми скує кригою. Але птахи не бояться лютих морозів, коли є харчі. Найбільша їхня біда взимку — це голод. Діти, чим можна підгодо­вувати птахів? (Крихтами, насін­ням, зерном).

 

Діти розглядають зразки кор­му. який можна покласти до годівнички.

Вихователь. Як ви гада­єте, яку користь птахи при­носять людям і природі? (Вони дарують нам веселі пісні, прикрашають природу, знищу­ють шкідливих комах).

-         У народі кажуть: "Де багато пташок, там не буде комашок".

-         Пта­хи — добрі друзі і помічники людини, тому ми повинні їх оберігати. Скажіть, чого не можна робити, щоб не за­шкодити птахам? (Ловити пташок, чіпати їхні гнізда чи пта­шенят, ставити пастки, ламати дерева, на яких живуть птахи).

-         Діти, хочете, щоб зараз до нас завітали птахи? Воло­дарю Птахів, насипай в го­дівничку насіння. Ми хочемо побачити, як до неї злітають­ся птахи.

 

Володар Птахів кладе в годів­ничку жменю насіння. До кімнати "залітають" діти в наголівниках горобців, синичок і снігурів.

Вихователь. Ласкаво просимо до нас у гості, птахи! Залітайте мерщій, їжте та грійтеся досхо­чу. Діти, чи впізнали ви птахів, які до нас прилетіли? (Діти називають птахів).

Вихователь (до птахів). Розка­жіть, будь ласка, про себе маля­там. Як вам живеться в холодну зимову пору? Почнемо з синичок.

Перша синичка

За вікном мороз лютує,

З вітром віхола танцює.

А синичка на доріжці

Мерзне й голодує.

Друга синичка

Покладіть нам в годівничку

Трохи крихт, крупи, пшенички, і в морозний день, малята,

Буде у синички свято.

Вихователь. Що ще, крім зер­няток, люблять їсти синички? (Не­солоне сало). А в теплу пору року вони живляться комахами. За один день синичка з'їдає стільки комах, скільки важить сама. Те­пер давайте послухаємо, що роз­кажуть нам снігурі.

Перший снігур

Розстелила знов зима

Скатертину білу.

Прилетіли снігурі,

На яблуню сіли.

Другий снігур

Червонієм на гілках,

Вабимо всім око.

Переплутать з яблуками

Можна ненароком.

Третій снігур

Крихти хліба й горобину

Дуже любим ми, дитино.

Ти про нас не забувай,

Снігурам допомагай!

Вихователь. Чому снігурів мож­на переплутати з червоними яблу­ками? (У них червоні грудочки, тому здалеку на дереві вони схожі на чер­воні яблука). Що вони найбільше люблять їсти? (Горобину). А зараз надамо слово горобчикам.

Перший горобчик

День і ніч мороз тріщить,

Заморозить пташку вмить.

Зажурились горобці:

"Дайте нам зерна, ців-ців".

Другий горобчик

Як зернятка не знайду —

На холоді пропаду.

 Тож мене ви нагодуйте,

Від голоду порятуйте.

Вихователь. Не хвилюйтеся птахи, наші діти про вас подба­ли. Подивіться, скільки годівничок для вас вже готові. Тепер голод вам не страшний.

Птахи (разом). Спасибі вам, діти!

Горобчик. Щоб віддячити вам за турботу про нас, птахів, ми ви­рішили підготувати для вас цікаві завдання.

Вихователь. То як, діти, по­граємо трохи з птахами? (Так).

 

ЗАВДАННЯ ВІД ПТАХІВ

Загадки "Відгадай, яка це пташка"

 

Діти діляться на дві команди. Пта­хи загадують їм загадки. Виграє та команда, яка відгадає найбільше загадок.

 

У червонім фартушку

Птах стрибає по сніжку

І розпитує синичку

Про найближчу годівничку.(Снігур).

 

Жовтогруді щебетушки

Мають чорні капелюшки,

Сірі лапки, білі щічки,

Називаються ...(Синички).

 

За вікном летить сніжок,

Піднялася віхола.

Але бачу я пташок,

Що сидять під стріхою.

Чив-чив-чив! Чив-чив-чив!

Хто співати їх навчив?

Сірі пташенята ці

Звуться, діти, ... (Горобці).

 

Уночі гуляє,

А вдень спочиває.

Має круглі очі,

Бачить серед ночі. (Сова)

 

Тут і там вона літає,

І на хвіст плітки збирає.

Що довідається, — все

Вмить по лісу рознесе.(Сорока)

 

Фізкультхвилинка"Годівничка для синичок"

 

Ми йдемо, ми йдемо (діти крокують по колу )       

Вішать годівничку.

Несемо, несемо (простягають руки перед собою).

Поживу синичкам.

А пташки, а пташки (виконують повороти тулуба в сто­рони)

Будуть прилітати,

І насінням, і зерном (присідають, стукають пальцями об коліна)

Будуть ласувати.

 

Гра "Перелітні птахи та ті, що зимують"

Діти отримують зображення птахів. Кожний має сказати назву свого птаха. Якщо він зимує у нас, поса­дити його на дах годівнички, якщо ні — на зелене дерево.

 

Синичка. Діти, чи знаєте ви, що птахи можуть передбачати по­году? Тоді, коли ще не було радіо та телебачення, люди дізнавалися про погоду, спостерігаючи за пта­хами. Тож ми даємо вам завдання: коли побачите на вулиці пташок, придивіться до їхньої поведінки і перевірте такі прикмети.

 

Птахи по черзі розказують народні прикмети.

 

·        Голосно пищать синиці — вночі буде мороз.

·        У небі "воронячий хоро­вод" — чекай снігопаду.

·        Ворони каркають — на мо­роз.

·        Ворони сидять на землі — до відлиги.

·        Снігур цвірінькає під вік­ном — на відлигу.

·        Горобці пожвавішали, друж­но цвірінькають — буде ясна погода.

 

Діти разом з птахами виконують пісню про дружбу.Володар Птахів дарує всім подарунки. 

 

 

 

Конспект інтегрованого занятття "Зима-чарівниця"

Підготувала: вихователь Бичкова В.А.

Програмовий зміст:

·        виявити знання дітей про зиму, її ознаки в довкіллі, вміння відповідати на запитання, підтримувати діалог;

·        визначити рівень знань дітей про числа в межах  5-ти;

·        вивчити обсяг знань про форму предметів;

·        викликати інтерес до створення зимового пейзажу – засніжених дерев, снігового покрову землі;

·        формувати уявлення про нестандартні способи виконання аплікації;

·        розвивати увагу, пам’ять, мислення, зв’язне мовлення;

·        активізувати словник;

·        формувати творчі здібності, фантазію, естетичний смак;

·        виховувати дбайливе ставлення до природи, акуратність, старанність.

 

Матеріал: пір’їнка, ілюстрації птахів, картки предметні, хатинка з геом. фігур, півник, геом. фігури, цифри, олівці, клейстер, пензлі, серветки, клейонки.

 

Хід заняття:

 

Діти заходять у групу. Вітаються.

 

Доброго ранку, рідний наш дім!

Доброго ранку діткам усім!

Доброго ранку сонечку ясному!

Доброго ранку садочку прекрасному!

Вліво – вправо подивіться

Одне одному всміхніться.

- Ой, дітки, подивіться, а що це я знайшла? (Знаходжу і показую пір’їнку). Пір’їнка яка? (Легка, пухнаста, ніжна). А давайте і ми станемо легкими пір’їнками і політаємо з вітерцем.

- А як ви гадаєте хто міг загубити пір’їнку? (пташка). А яка пташка загубила? (Діти називають).

- А ви знаєте яка зараз пора року? (Зима). Деякі пташки відлітають на зиму в теплі краї. Погляньте на картинки і виберіть тих пташок, які відлітають. А чому вони відлітають? (Тому що нічого їсти). Давайте ми нагодуємо пташок, підберемо кожній пташці їжу.

 

Д/г «Погодуй пташку».

 

- Молодці, діти. А які ж пташки залишаються з нами зимувати? (Діти називають). Пташки хочуть пограти з нами в гру. Ви заплющите очі, пташка відлетить і ви скажете яка пташка відлетіла.

 

Д/г «Яка пташка відлетіла».

 

- Коли відлетить лелека пропоную розказати легенду.

Помічаю хатинку.

- Ой, малята, погляньте якась  хатинка стоїть. Які геометричні фігури ми можемо на ній знайти? А які ще фігури ви знаєте? Давайте пограємо в гру, візьміть собі по одній фігурі. У кожної фігури є свій будиночок. Коли буде звучати спокійна музика всі фігури будуть гуляти, а коли почнеться завірюха всі фігури побіжать до своїх будиночків.

- Молодці, всі були уважні. А давайте подивимось хто живе у хатинці. (Півник). Це півник. З якої казки він до нас прийшов? («Колосок»). А що півник напік у казці? (Пиріжки). Давайте пограємо з півником у гру «Купи пиріжок».

Діти стають у коло, вихователь із півником посередині. Дитина виходить і каже:

«Півник – дружечок, продай пиріжечок».

Півник: «Купи».

Дитина: «Скільки коштує?»

Півник показує цифру. Дитина плескає в долоні стільки разів,яку цифру показав півник.

- Молодці, діти, та півнику вже час додому. А ви відгадайте загадку:

Прийшла до нас бабуся у білому кожусі

Поля причепурила, пухнастим снігом вкрила.

Вгадайте хто вона? Бабуся чепурна? (Зима).

 

- Що відбувається взимку в природі? Давайте сядемо за столи. Подивіться на картинках зображені різні явища природи. Вам треба обвести олівцем тільки зимові явища.

- А на цьому малюнку що намальовано? (Одяг). Треба знайти тільки зимовий одяг і теж обвести його олівцем.

- Діти, а ви любите зиму? А чому ви її любите? Розкажіть вірші про зиму.

- Взимку дуже красиво, дерева в снігу, як в шубках, все навколо біле, гарне. Я пропоную вам подивитися зимові пейзажі.

 

Компютерна презентація.

 

- А тепер давайте самі створимо пейзажі. Прикрасимо ялинки снігом. Але перед тим, як почати розімнемо пальчики.

 

Пальчикова гімнастика:

Раз, два, три, чотири – рахують пальчики

Ми сніжок зліпили – ліплять

Він кругленький і гладенький – показують коло, гладять долоні

Але зовсім не смачненький – погрожують пальчиком

Раз підкинем – підкидують

Два підкинем

Три спіймаєм – плескаємо

І зламаєм – тупотять ногами.

 

- Тепер я запрошую вас зробити свої зимові пейзажі.

- Помилуйтеся,які гарні пейзажі у вас вийшли. Давайте подаруємо їх гостям.